Friday, July 19, 2013

Obama Fired Military Officers Because He 'Fears a Coup' ( Here is a partial list that will be updated May 25, 2014 ) PLEASE SHARE WITH THE MILITARY!

UPDATED 4/30/15

Obama Fires Or Kills off Military Officers Because He 'Fears a Coup'


We ask all fired Officers to please come to our side. Never in the History of our country have so many gallant and brave Soldiers been relieved of their command in such short order. This is destroying the morale of the real fighting men!


Marine Corp Times Report:
The commanding officer of Marine Corps Base Hawaii was relieved of his duties Monday following “a loss of trust and confidence in his ability to lead,” the service said.
Col. Eric Schaefer, who assumed command of the base in August, was removed from his post by Maj. Gen. Charles Hudson, the commanding general of Marine Corps Installations Pacific, according to a Marine Corps news release. Schaefer was reassigned to another position effective immediately.
“The Marine Corps holds all Marines, especially commanders, responsible for their actions, and is committed to upholding high standards of honor, courage and commitment within the ranks,” the release states.
No additional details about the relief or Schaefer’s new position were immediately available. Schaefer could not immediately be reached for comment.
Col. Christopher Snyder, the deputy commander of Marine Corps Installations Pacific, has been assigned as the interim commanding officer of Marine Corps Base Hawaii until a permanent replacement is named by Headquarters Marine Corps.
Schaefer, a career aviator with more than 2,000 flight hours, graduated from San Diego State University in 1991, according to his official Marine Corps biography. He served as the commanding officer of Marine Attack Squadron 214, which was named the Marine aviation attack squadron of the year in 2009 following a deployment to Afghanistan’s Helmand province.
From Commander, Naval Surface Force U.S. Pacific Fleet Public Affairs
SAN DIEGO (NNS) — The commanding officer of USS Lake Erie (CG 70) was relieved of his duties April 27, due to loss of confidence in his ability to command.
Capt. John Banigan was relieved by Rear Adm. Dee Mewbourne, commander of Carrier Strike Group 11. The decision was based on the findings of an investigation into poor command climate aboard Lake Erie, a guided-missile cruiser homeported in San Diego.
Banigan assumed command of the ship in May 2013. He has been temporarily assigned to the staff of Commander, Naval Surface Force, U.S. Pacific Fleet.
Capt. Douglas Kunzman, deputy commander of Destroyer Squadron 9, will temporarily assume command of Lake Erie pending assignment of a permanent relief.

UPDATED MAY 25, 2014

The List of Senior Ranking Military Officers Forced Out By Barack Hussein Obama

Many of these below have spotless records, 25 and up years service, many medals and honors such as Brig. Gen Bryan W. Wampler and Command Sgt. Major Don B. Jordan.

Commanding Generals fired:

General John R. Allen-U.S. Marines Commander International Security Assistance Force [ISAF] (Nov 2012)
Major General Ralph Baker (2 Star)-U.S. Army Commander of the Combined Joint Task Force Horn in Africa (April 2013)
Major General Michael Carey (2 Star)-U.S. Air Force Commander of the 20th US Air Force in charge of 9,600 people and 450 Intercontinental Ballistic Missiles (Oct 2013)
Colonel James Christmas-U.S. Marines Commander 22nd Marine Expeditionary Unit & Commander Special-Purpose Marine Air-Ground Task Force Crisis Response Unit (July 2013)
Major General Peter Fuller-U.S. Army Commander in Afghanistan (May 2011)
Major General Charles M.M. Gurganus-U.S. Marine Corps Regional Commander of SW and I Marine Expeditionary Force in Afghanistan (Oct 2013)
General Carter F. Ham-U.S. Army African Command (Oct 2013)
Lieutenant General David H. Huntoon (3 Star), Jr.-U.S. Army 58th Superintendent of the US Military Academy at West Point, NY (2013)
Command Sergeant Major Don B Jordan-U.S. Army 143rd Expeditionary Sustainment Command (suspended Oct 2013)
General James Mattis-U.S. Marines Chief of CentCom (May 2013)
Colonel Daren Margolin-U.S. Marine in charge of Quantico’s Security Battalion (Oct 2013)
General Stanley McChrystal-U.S. Army Commander Afghanistan (June 2010)
General David D. McKiernan-U.S. Army Commander Afghanistan (2009)
General David Petraeus-Director of CIA from September 2011 to November 2012 & U.S. Army Commander International Security Assistance Force [ISAF] and Commander U.S. Forces Afghanistan [USFOR-A] (Nov 2012)
Brigadier General Bryan Roberts-U.S. Army Commander 2nd Brigade (May 2013)
Major General Gregg A. Sturdevant-U.S. Marine Corps Director of Strategic Planning and Policy for the U.S. Pacific Command & Commander of Aviation Wing at Camp Bastion, Afghanistan (Sept 2013)
Colonel Eric Tilley-U.S. Army Commander of Garrison Japan (Nov 2013)
Brigadier General Bryan Wampler-U.S. Army Commanding General of 143rd Expeditionary Sustainment Command of the 1st Theater Sustainment Command [TSC] (suspended Oct 2013)
Commanding Admirals fired:
Rear Admiral Charles Gaouette-U.S. Navy Commander John C. Stennis Carrier Strike Group Three (Oct 2012)
Vice Admiral Tim Giardina(3 Star, demoted to 2 Star)-U.S. Navy Deputy Commander of the US Strategic Command, Commander of the Submarine Group Trident, Submarine Group 9 and Submarine Group 10 (Oct 2013)

Naval Officers fired: (All in 2011)

Captain David Geisler-U.S. Navy Commander Task Force 53 in Bahrain (Oct 2011)
Commander Laredo Bell-U.S. Navy Commander Naval Support Activity Saratoga Springs, NY (Aug 2011)
Lieutenant Commander Kurt Boenisch-Executive Officer amphibious transport dock Ponce (Apr 2011)
Commander Nathan Borchers-U.S. Navy Commander destroyer Stout (Mar 2011)
Commander Robert Brown-U.S. Navy Commander Beachmaster Unit 2 Fort Story, VA (Aug 2011)
Commander Andrew Crowe-Executive Officer Navy Region Center Singapore (Apr 2011)
Captain Robert Gamberg-Executive Officer carrier Dwight D. Eisenhower (Jun 2011)
Captain Rex Guinn-U.S. Navy Commander Navy Legal Service office Japan (Feb 2011)
Commander Kevin Harms- U.S. Navy Commander Strike Fighter Squadron 137 aboard the aircraft carrier Abraham Lincoln (Mar 2011)
Lieutenant Commander Martin Holguin-U.S. Navy Commander mine countermeasures Fearless (Oct 2011)
Captain Owen Honors-U.S. Navy Commander aircraft carrier USS Enterprise (Jan 2011)
Captain Donald Hornbeck-U.S. Navy Commander Destroyer Squadron 1 San Diego (Apr 2011)
Rear Admiral Ron Horton-U.S. Navy Commander Logistics Group, Western Pacific (Mar 2011)
Commander Etta Jones-U.S. Navy Commander amphibious transport dock Ponce (Apr 2011)
Commander Ralph Jones-Executive Officer amphibious transport dock Green Bay (Jul 2011)
Commander Jonathan Jackson-U.S. Navy Commander Electronic Attack Squadron 134, deployed aboard carrier Carl Vinson (Dec 2011)
Captain Eric Merrill-U.S. Navy Commander submarine Emory S. Land (Jul 2011)
Captain William Mosk-U.S. Navy Commander Naval Station Rota, U.S. Navy Commander Naval Activities Spain (Apr 2011)
Commander Timothy Murphy-U.S. Navy Commander Electronic Attack Squadron 129 at Naval Air Station Whidbey Island, WA (Apr 2011)
Commander Joseph Nosse-U.S. Navy Commander ballistic-missile submarine Kentucky (Oct 2011)
Commander Mark Olson-U.S. Navy Commander destroyer The Sullivans FL (Sep 2011)
Commander John Pethel-Executive Officer amphibious transport dock New York (Dec 2011)
Commander Karl Pugh-U.S. Navy Commander Electronic Attack Squadron 141 Whidbey Island, WA (Jul 2011)
Commander Jason Strength-U.S. Navy Commander of Navy Recruiting District Nashville, TN (Jul 2011)
Captain Greg Thomas-U.S. Navy Commander Norfolk Naval Shipyard (May 2011)
Commander Mike Varney-U.S. Navy Commander attack submarine Connecticut (Jun 2011)
Commander Jay Wylie-U.S. Navy Commander destroyer Momsen (Apr 2011)
Naval Officers fired: (All in 2012):
Commander Alan C. Aber-Executive Officer Helicopter Maritime Strike Squadron 71 (July 2012)
Commander Derick Armstrong- U.S. Navy Commander missile destroyer USS The Sullivans (May 2012)
Commander Martin Arriola- U.S. Navy Commander destroyer USS Porter (Aug 2012)
Captain Antonio Cardoso- U.S. Navy Commander Training Support Center San Diego (Sep 2012)
Captain James CoBell- U.S. Navy Commander Oceana Naval Air Station’s Fleet Readiness Center Mid-Atlantic (Sep 2012)
Captain Joseph E. Darlak- U.S. Navy Commander frigate USS Vandegrift (Nov 2012)
Captain Daniel Dusek-U.S. Navy Commander USS Bonhomme
Commander David Faught-Executive Officer destroyer Chung-Hoon (Sep 2012)
Commander Franklin Fernandez- U.S. Navy Commander Naval Mobile Construction Battalion 24 (Aug 2012)
Commander Ray Hartman- U.S. Navy Commander Amphibious dock-landing ship Fort McHenry (Nov 2012)
Commander Shelly Hakspiel-Executive Officer Navy Drug Screening Lab San Diego (May 2012)
Commander Jon Haydel- U.S. Navy Commander USS San Diego (Mar 2012)
Commander Diego Hernandez- U.S. Navy Commander ballistic-missile submarine USS Wyoming (Feb 2012)
Commander Lee Hoey- U.S. Navy Commander Drug Screening Laboratory, San Diego (May 2012)
Commander Ivan Jimenez-Executive Officer frigate Vandegrift (Nov 2012)
Commander Dennis Klein- U.S. Navy Commander submarine USS Columbia (May 2012)
Captain Chuck Litchfield- U.S. Navy Commander assault ship USS Essex (Jun 2012)
Captain Marcia Kim Lyons- U.S. Navy Commander Naval Health Clinic New England (Apr 2012)
Captain Robert Marin- U.S. Navy Commander cruiser USS Cowpens (Feb 2012)
Captain Sean McDonell- U.S. Navy Commander Seabee reserve unit Naval Mobile Construction Battalion 14 FL (Nov 2012)
Commander Corrine Parker- U.S. Navy Commander Fleet Logistics Support Squadron 1 (Apr 2012)
Captain Liza Raimondo- U.S. Navy Commander Naval Health Clinic Patuxent River, MD (Jun 2012)
Captain Jeffrey Riedel- Program manager, Littoral Combat Ship program (Jan 2012)
Commander Sara Santoski- U.S. Navy Commander Helicopter Mine Countermeasures Squadron 15 (Sep 2012)
Commander Kyle G. Strudthoff-Executive Officer Helicopter Sea Combat Squadron 25 (Sep 2012)
Commander Sheryl Tannahill- U.S. Navy Commander Navy Operational Support Center [NOSC] Nashville, TN (Sep 2012)
Commander Michael Ward- U.S. Navy Commander submarine USS Pittsburgh (Aug 2012)
Captain Michael Wiegand- U.S. Navy Commander Southwest Regional Maintenance Center (Nov 2012)
Captain Ted Williams- U.S. Navy Commander amphibious command ship Mount Whitney (Nov 2012)
Commander Jeffrey Wissel- U.S. Navy Commander of Fleet Air Reconnaissance Squadron 1 (Feb 2012)
Naval Officers fired: (All in 2013):
Lieutenant Commander Lauren Allen-Executive Officer submarine Jacksonville (Feb 2013)
Reserve Captain Jay Bowman-U.S. Navy Commander Navy Operational Support Center [NOSC] Fort Dix, NJ (Mar 2013)
Captain William Cogar-U.S. Navy Commander hospital ship Mercy’s medical treatment facility (Sept 2013)
Commander Steve Fuller-Executive Officer frigate Kauffman (Mar 2013)
Captain Shawn Hendricks-Program Manager for naval enterprise IT networks (June 2013)
Captain David Hunter-U.S. Navy Commander of Maritime Expeditionary Security Squadron 12 & Coastal Riverine Group 2 (Feb 2013)
Captain Eric Johnson-U.S. Navy Chief of Military Entrance Processing Command at Great Lakes Naval Training Center, IL (2013)
Captain Devon Jones-U.S. Navy Commander Naval Air Facility El Centro, CA (July 2013)
Captain Kevin Knoop-U.S. Navy Commander hospital ship Comfort’s medical treatment facility (Aug 2013)
Lieutenant Commander Jack O’Neill-U.S. Navy Commander Operational Support Center Rock Island, IL (Mar 2013)
Commander Allen Maestas-Executive Officer Beachmaster Unit 1 (May 2013)
Commander Luis Molina-U.S. Navy Commander submarine Pasadena (Jan 2013)
Commander James Pickens-Executive Officer frigate Gary (Feb 2013)
Lieutenant Commander Mark Rice-U.S. Navy Commander Mine Countermeasures ship Guardian (Apr 2013)
Commander Michael Runkle-U.S. Navy Commander of Mobile Diving and Salvage Unit 2 (May 2013)
Commander Jason Stapleton-Executive Office Patrol Squadron 4 in Hawaii (Mar 2013)
Commander Nathan Sukols-U.S. Navy Commander submarine Jacksonville (Feb 2013)
Lieutenant Daniel Tyler-Executive Officer Mine Countermeasures ship Guardian (Apr 2013)
Commander Edward White-U.S. Navy Commander Strike Fighter Squadron 106 (Aug 2013)
Captain Jeffrey Winter-U.S. Navy Commander of Carrier Air Wing 17 (Sept 2013)
Commander Thomas Winter-U.S. Navy Commander submarine Montpelier (Jan 2013)
Commander Corey Wofford- U.S. Navy Commander frigate Kauffman (Feb 2013)

157 Air Force majors forced into early terminations, no retirement or benefits, all were within six years of retirement.

Update Nov 12

Vice Adm. Ted Branch and Rear Adm. Bruce F. Loveless have both taken forced leaves of absence and had their access to classified materials suspended.

The news comes on the heels of the reports that at least two Navy commanders allegedly leaked inside information to Malaysian businessman Leonard Glenn Francis -- chief executive of the contractor Glenn Defense Marine Asia, which resupplies ships and submarines across Asia.
Federal prosecutors are reportedly accusing Navy Cmdr. Michael Vannak Khem Misiewicz, 46, of tipping off Francis to the worldwide movement of Navy ships so his company could obtain contracts to service those vessels at port.
Also reportedly arrested was Naval Criminal Investigative Service supervisory Special Agent John Beliveau, 44, who allegedly (and secretly) downloaded reports on his agency’s investigation into Glenn Defense Marine Asia -- and how it won a $125 million contract to service naval ships at ports of  call.
Such information allegedly allowed the company to bilk the U.S. government of more money – and even secure more contracts worth up to $200 million -- as it defended itself from the Navy's criminal investigations. 
The Post wrote in a past report that in return for the ill-gotten information, Glenn Defense Marine also supplied the officers with prostitutes, cash, luxury hotel rooms, plane tickets, and even tickets to a Lady Gaga concert in Thailand.
According to The Post, neither Branch nor Loveless has as-yet been charged with a crime or service violation, or been demoted. As director of naval intelligence, Branch serves as the Navy’s top intelligence officer.

But the paper cited a Navy official, who spoke on the condition of anonymity, as saying the Naval Criminal Intelligence Service unearthed evidence of “personal misconduct,” by Branch and Loveless as part of the larger investigation into Glenn Defense Marine.
And the paper adds the alleged improprieties predate either man’s promotion to their current positions.
“We do believe that other naval officers will likely be implicated in this scandal,” Rear Adm. John F. Kirby, the Navy’s chief spokesman, told The Post in a telephone interview.

UPDATE NOV 10 2013 

3-star Navy admiral fired as deputy chief of nuclear command, demoted to 2-star rank

 This image provided by the U.S. Navy shows Navy Vice Adm. Tim Giardina in a Nov. 11, 2011, photo. The Navy says a Giardina was notified Wednesday, Oct. 9, 2013, that he has been relieved of duty as second-in-command at the military organization that oversees all U.S. nuclear forces. Giardina will drop in rank to two-star admiral as a consequence of being removed from his position at U.S. Strategic Command. He is under investigation in a gambling matter. (AP Photo/U.S. Navy) (The Associated Press)

The deputy commander of U.S. nuclear forces, Vice Adm. Tim Giardina, was notified Wednesday that he has been relieved of duty amid a military investigation of allegations that he used counterfeit chips at an Iowa casino, the Navy said.
The move is exceedingly rare and perhaps unprecedented in the history of U.S. Strategic Command, which is responsible for all U.S. nuclear warfighting forces, including nuclear-armed submarines, bombers and land-based missiles.
The Navy's top spokesman, Rear Adm. John Kirby, said Giardina, who had held the job since December 2011, is being reassigned to the Navy staff pending the outcome of the probe by the Naval Criminal Investigative Service, which originated as a local law enforcement investigation in Iowa in June.
As a consequence of being removed from his post at Strategic Command, Giardina falls in rank to two-star admiral. He had been suspended by Gen. Robert Kehler, the top commander at Strategic Command, on Sept. 3, although that move was not disclosed publicly until Sept. 28.
After his suspension Giardina remained at Strategic Command but was not allowed to perform duties that required use of his security clearance.
The decision to take the next step — to relieve him of duty — was made on Oct. 3, one official said. That required approval by President Barack Obama, two defense officials said. The officials spoke on condition of anonymity because they were not authorized to publicly discuss the internal decision-making.
Kehler had recommended to Defense Secretary Chuck Hagel that Giardina be relieved of duty and returned to the Navy, according to Pentagon spokesman Carl Woog.
A former commander of Strategic Command, retired Air Force Gen. Eugene Habiger, said he believes this is the first time in the history of the command that a deputy commander has been relieved of duty. Strategic Command was created in 1992 at the end of the Cold War. The aim was to unify the command of nuclear forces previously run separately by the Air Force and the Navy.
"I know of no other case ever of a deputy commander who was relieved for cause," Habiger said in a telephone interview. He headed the command from 1996-98.




USAF General Brown Dies in Mysterious Crash today: He was Investigating MISSING NUKES!

The plane went down in a subdivision near the Williamsburg/Jamestown Airport 

Two people, including a Major General in the United States Air Force, were killed Friday afternoon when a small plane crashed in the Williamsburg area.
WAVY, citing Virginia State Police, reported that Major General Joseph D. Brown IV, 54, had died in the crash, along with a female passenger and a family pet. The woman’s name was not released.
Federal Aviation Administration spokeswoman Kathleen Bergen described the plane as a Cessna 210 that went down about a half-mile from the Williamsburg/Jamestown airport in a subdivision. No injuries were reported on the ground.
Read More
Prior to assuming his current position, he served as the Deputy Director for Nuclear Operations, U.S. Strategic Command, Offutt Air Force Base, Neb. In this capacity, he was the principal adviser to the commander on issues pertaining to strategic deterrence and nuclear operations and was responsible for management and oversight of the nuclear enterprise overseeing personnel, procedural, equipment, communications and facility requirements supporting the nuclear command and control system. The general is a command pilot with more than 4,300 hours, primarily in the B-1 and B-52, including combat time in operations Enduring and Iraqi Freedom.